Patients experiences

If Streptokill helped you and you write us about your experience, we will give you one Streptokill for free with another Streptokill purchased in our official e-shop streptokill.cz.

What patients say about streptokill

If Streptokill helped you and you write us about your experience, we will give you one Streptokill for free with another Streptokill purchased in our official e-shop streptokill.cz.

Jitka Nováková
Czech republic

Hello, I discovered Streptokill in 2020 and I'm very happy for it! He became a great helper for our whole family - sore throat, runny nose, canker sores, gums. I can only recommend it to everyone.

Dobrý den, Streptokill jsem objevila v roce 2020 a jsem za to moc ráda! Stal se velkým pomocníkem celé naší rodiny - bolest v krku, rýma, afty, dásně. Mohu všem jen doporučit.

Automatically translated | View original
Vojtěch Vladimír Rolčík
Czech republic

Hello, I have long-term very good experience with Streptokill. It helps not only with all kinds of pain in the throat, but also with gingivitis, partially with tooth decay and with canker sores on the tongue and in other parts of the oral cavity. I can warmly recommend it to everyone!

Dobrý den, se Streptokill mám dlouhodobější velmi dobré zkušenosti. Pomáhá nejen při všemožných bolestech v krku, ale i u zánětu dasni, částečně i u zubního kazu a u aftu na jazyku i v jiných částech dutiny ústní. Mohu každému vřele doporučit!

Automatically translated | View original
Marla
Czech republic

Streptokill must never be missing in our home, the whole family uses it. Works great for sore throats, canker sores, sore gums, cold sores....Definitely recommend.....Marla

Streptokill u nás doma nesmí nikdy chybět, používáme ho celá rodina. Skvěle funguje na bolest v krku, afty, podrážděné dásně, opary....Rozhodně doporučuji.....Marla

Automatically translated | View original
Lucie
Czech republic

I suffer from repeated viruses all winter, this year there was a new sinus infection up to the ear, which kept coming back. I was also not able to get rid of (food) pins from the tonsils for years, I tried everything possible.... . During my last sore throat (about 2 months ago), a friend recommended Streptokill to me, which immediately impressed me with its composition, given that it is purely natural, however, I have been trying to remedy it all the time in "natural medicine" and without visible improvements, that's why I didn't really believe that it would be different with Streptokill. Not only did it take care of the original pain in the throat, and thanks to that I then stuffed it wherever possible (nose - sinuses, ear - ear infection, gums - periodontitis) and gradually everything went away, but today my throat got scratchy and when I sprayed, I noticed , that my tonsils in my neck are reduced, almost hidden, the holes for the studs are closed and I realized that I haven't actually felt the studs for some time, so I don't have them... Thank you very much, I stopped hoping for an improvement, I was also going to have my tonsils removed, but still , that I've been resisting it for 10 years, I was already scratching it, it was humus, now it's great :) Thank you very much!

Celé zimy protrpím opakovanými virozami, letos nově přibyl zánět dutin až do ucha, který se vracel. Rovněž jsem se leta nebyla schopna zbavit čepů (potravinových) z mandlí, zkoušela jsem vše možné .... . Při poslední bolesti v krku (před cca 2 měsíci) mi kamarádka doporučila Streptokill, který mě okamžitě zaujal složením, vzhledem k tomu, že je čistě přírodní, nicméně v "přírodním lečitelství" jsem se celou dobu snažila o nápravu a bez viditelných zlepšení, proto jsem moc nevěřila, že se Streptokillem to bude jiné. Nejenže zabral na původní bolest v krku a díky tomu jsem jej pak cpala kam se dalo (nos - dutiny, ucho - zánět ucha, dásně - paradentoza) a postupně vše odeznělo, ale dnes mě zaškrabkalo v krku a když jsem stříkala, všimla jsem si, že mé krční mandle jsou zmenšené, téměř schované, díry po čepech stažené a došlo mi, že čepy už vlastně nějakou dobu nevnímám, tedy nemám.. Moc děkuju, ve zlepšení jsem už přestala doufat, chystala jsem se i na odstranění mandlí, přesto, že se tomu již 10 let bráním, už mi z toho hrabalo, byl to humus, teď je to paráda :) Moc díky !

Automatically translated | View original
Marcela
Czech republic

Streptokill definitely worked for me. It is effective and above all natural, without parabens. Great for sore throats, canker sores and sore gums... Marcela Černá

Streptokill se mi rozhodně osvědčil. Je účinný a hlavně přírodní, bez parabenů. Skvělý na bolest v krku, afty a bolavé dásně... Marcela Černá

Automatically translated | View original
Kamil Šrefl
Czech republic
thank you very much for the great product, I often struggle with sore throats and sometimes also gum pains. I was looking for some natural product and streptokiil pleasantly surprised me. .Thank you very much for the super help :-))
moc děkuji za super přípravek často bojuji z bolestí v krku a občas i bolesti dásní.Hledal jsem nějaký přírodní přípravek a streptokiil mě mile překvapil.Po dovolené máme vyzkoušený navíc na štípnutí hmyzem,odřeniny,rozdal jsem streptokill i v rodině a zatím jen kladne reakce.Moc děkuji za super pomocníka:-))
Automatically translated | View original
Jakub Petružálek
Czech republic

I have been suffering from gum inflammation for a long time, which sometimes really hurts a lot. Pain meds have never worked for me. Streptokill is easy to apply locally (and probably thanks to the clove) it relieves pain really quickly. Another important thing is its medicinal effects. I think everyone who suffers from gum pain for a long time will appreciate it.

Dlouhou dobu trpím záněty dásní, které občas opravdu hodně bolí. Léky na bolest mi nikdy moc nezabírali. Streptokill se snadno aplikuje lokálně (a nejspíš díky hřebíčku) opravdu rychle ulevuje od bolesti. Další důležitou věcí jsou jeho léčivé účinky. Myslím že to ocení každý kdo dlouho trpí bolestmi dásní.

Automatically translated | View original